2015. június 13., szombat

Lovagok (annyira nem) fényes páncélzatban - Budget Liberator [Gold Paladin]

Üdv mindenkinek!



Ezúttal a Gold Paladin klán kerül terítékre, és azon belül is egy Budget variáns, melyben a főszerep a klasszikus, még Legion éra előtti lapoké. Emiatt (1-2 lapot leszámítva) beszerzésük abszolút nem okozhat gondot, és kifejezetten pénztárcakímélő megoldások is helyet kapnak, ugyanakkor 1-2 lapnak hála kifejezetten versenyképes koncepcióról van szó.

Azoknak, akik nem ismernék, ime a szabályok:

- Egy paklira maximum 8000 forintot szánhatok rá, ugyanis körülbelül ennyi pénzből van meg a két G-s Trial Deck is, amik már versenyképesek, igy hasonló költségvetésből próbáltunk meg gazdálkodni.
- A lapok rendelésénél középárat nézek, de csakis a ritkáknál. A commonokat (gyakori lapokat) nem számolom bele a költségbe (darabjuk amúgy is 10Ft/lap körül mozog), kivéve, ha valami értékesebb lapról van szó. A triggerek sem számitanak bele, kivéve, ha ritkaságuk eltér a gyakoritól.
- A pakliból a lehető legtöbbet szeretnénk kihozni, és végső értékelésben összehasonlitásra kerülnek a vele egyenlő árkategóriában lévő paklikkal, mely az esetek többségében két G-s trial decket jelent.
- A cél NEM egy olyan pakli, ami versenyeket fog nyerni, ugyanakkor egy erős középmezőny szinvonalát (elméletben) tudják hozni ezek a koncepciók is.


Akkor lássunk is neki!

Elöljáróban annyit elmondanék, hogy a pakli legnagyobb előnye a számokban rejlik. Ez azt jelenti, hogy állandóan lesz lenn egységünk, és a superior call-oknak (pakliból való előhívásoknak) hála mindig számbéli fölényben leszünk. Ez azért is hasznos, mert egy esetleges mezőpucolás után is újra, könnyedén talpra tudunk állni, másodsorban pedig a kezünkben lévő lapok sem vesznek kárba (ha csak nem akarunk egy specifikus lapot lehívni), úgyhogy a laphiány miatt nem kell aggódni. Ami viszont hátránya a koncepciónak, az egyértelműen a minőségi előny hiánya. Mivel az esetek többségében csak a legfelső lapot fogjuk tudni lehívni (egy-két kivételtől eltekintve, ezekről majd később lesz szó), ezért ha az éppenséggel olyan, hogy nem látnánk szívesen, akkor azt megszívtuk, jócskán. Arról nem is beszélve, hogy emiatt sokkal nehezebb összehozni az ideális számokat (az úgynevezett "magic number"-t), így néha sokkal könnyebben levédik a támadásainkat, akár 5000-es védelemmel is. Ezeket pár lappal igyekszünk kiküszöbölni, de ez, a deck természetéből adódóan olyasvalami, amire játék közben végig ügyelni kell majd.

A két fő lapunk Wolf Fang Liberator, Garmore és Liberator of the Round Table, Alfred lesznek. Utóbbi lesz az, akivel elsősorban ütögetni fogunk, hiszen elég szépen fel tudja magát pumpálni. Előbbi már egy kicsit trükkösebb: ő arra az esetre fog nekünk kelleni, ha esetleg üres lenne a mezőnk, vagy éppenséggel nagytakarítás után vagyunk. Ebben az esetben a képességével elég szépen tele lehet pakolászni a mezőt, és bár a képessége drágának tűnik, megfelelő optimalizálás mellett hatalmas lapelőnyre tehetünk vele szert. Ő is tud ugyan nagyokat ütögetni, de Alfred ebből a szempontból sokkal hatékonyabb, viszont az ő superior call effektje kevésbé hatásosabb. Mérlegeljünk hát, hogy éppen melyikre van szükségünk, és ennek függvényében hozzuk le a lapokat.

A Grade 2-es felhozatalból Overcast Liberator, Geraint kiválóan kombózik Garmore-al, a nagy kipakolás után elég szépen meg tud hízni, és az így okozott támadást elég nehéz levédeni. Érdemes tehát őt elég hamar kihozni, és utána elkezdeni pakolászni, esetleg azonnal párosítani őt Garmore effektjével. Citation Liberator, Heli két dolog miatt került be a pakliba. Egyrészt a képessége nyomáskeltésre kiváló, főleg a játék elején, igy garantáljuk azt, hogy az ellenfél szórja a lapokat védeni, majd Alfred-el, vagy Garmore sereggel elmegyünk később ütni, és ekkor már nem lesz lapja védeni. HA viszont betalál, az talán még jobb nekünk, hiszen a pakliban ő majdnem az egyetlen lap, ami irányítottan képes egységeket lehozni. Liberator, Holy Wizard ugyan budget lap, és vannak nála sokkal jobb egységek egy versenypakliban, Garmore-nak hála az ő képessége is rendszerint érvényben lesz, igy miatta sem kell aggódni.

Ez az első budget pakli, aminél helyet kapott 4 Perfect Guard, név szerint Halo Shield, Mark. Ennek több oka is van: egyrészt ennél a paklinál nagyon hamar ki tudunk fogyni a pakliból, ha a lapokat Quintet Wall-hoz szórjuk, másrészt Mark ára nem vészes, főleg annak ismeretében, hogy a Quintet Wall még nála is drágább (!), így nem kérdés, hogy ő kapott helyet. (Arról pedig ne is álmodjon senki, hogy Sentinel nélkül versenyt lehet nyerni. Sőt, Sentinel nélkül óriási a valószínűsége, hogy utolsóként fogunk végezni, pláne, hogy mennyi manapság a stride.) Harmadrészt pedig, amennyi lapkezünk lesz, mindig tudunk majd dobálni neki lapot, a Counter Blast-nak viszont híján leszünk, ha jól alakulnak a dolgok. A commonok közül Liberator, Bright Bicorn a legfontosabb, hiszen az ő effektjének hála nem kell várnunk négy sebig, azonnal megkapjuk mindkét lap Limit Break képességét (ez főleg Alfrednál lényeges). A másik kettő igazából lecserélhető, főleg Future Liberator, Llew, aki ugyan egész szépen fel tudja turbózni a Vanguardot (főleg Alfred-et), de van nála jobb. Little Liberator, Marron viszont szép kis ütő lap, főleg a játék elején fogjuk hasznát venni.

A kezdők közül Liberator, Cheer Up Trumpeter illik legjobban a koncepcióba, de helyettesíthető mással is. Alfred esetében annyira nem hatásos, Garmore-nál viszont nagyon szép kis bónuszt tud hozzácsapni az egységekhez. A trigger felosztásból ami a lényeg, az a 8 critical és 4 heal, a maradék helyre pedig én 4 Ketchgal Liberator-t raktam, ami szintén növeli a konzisztenciáját a paklinak, de enélkül is működőképes.







Akkor nézzük is a paklit!

Grade 0 (18 db)
1x Liberator, Cheer Up Trumpeter (kezdő)
8x Critical Trigger (Liberator)
4x Ketchgal Liberator (Stand Trigger)
4x Heal Trigger (Liberator)

Grade 1 (14 db)
4x Halo Shield, Mark (PG) (850 Ft/db)
4x Liberator, Bright Bicorn
4x Little Liberator, Marron
2x Future Liberator, Llew

Grade 2 (11 db)
4x Overcast Liberator, Geraint (50 Ft/db)
4x Citation Liberator, Heli (50 Ft/db)
3x Liberator, Holy Wizard

Grade 3 (8 db)
4x Wolf Fang Liberator, Garmore (350 Ft/db)
4x Liberator of the Round Table, Alfred (550 Ft/db)

Ez igy összesen 7400 Ft-ra jön ki, amiben viszont benne van a 4 PG is, ami viszont aranyat ér. Itt-ott lehet a költségen még lefaragni, illetve változtatni a paklin, ezekről majd később fogok szót ejteni.

ÖSSZEVETÉS

VS Gear Chronicle (G Trial) - 70-30%

Ez a match-up egész könnyen hozható. Az egyetlen probléma, ami fennáll részünkről, az a stackelődés (ott ragadhatnak kulcslapok a pakli alján), de a felső háromból néző lapoknak hála még ezt is ki lehet küszöbölni. Ezen kivül gyakorlatilag egyáltalán nem tud nekünk ártani a Gear, hiszen ahányszor visszaküld valamit, mi szimplán hozunk a helyére egy másikat. Érdemes megvárni a Gear nagy "rohamát", ahol több lapot is visszaküldet velünk, és ezután lehozni egy Garmore-t, feltölteni a mezőt. Chronojet ugyan okozhat problémát, de egyáltalán nem olyan vészes

VS Royal Paladin (G Trial) - 40-60%

Talán az első budget pakli, akinek problémás lehet a Royal. Sajnos az a helyzet, hogy az irányitott keresés által sokkal nagyobb előnyben van velünk szemben, és lapjainak olcsósága miatt többször is el tudja sütni a trükkjeit, viszont vele szemben az előnyünk, hogy mi mind Alfred, mind Garmore mellett hatékonyan tudunk pakolászni, ő viszont túlságosan is függ Altmile-től és Twin Swordstól. Utóbbit érdemes leütni, vagy legalábbis támadni, mert ha nincs kinn, akkor sokkal könnyebb a helyzetünk.

VS Neo Nectar (G Trial) - 70-30%

A klónozgatással szembeni legnagyobb előnyünk, hogy mi akkor hívunk le plusz egységeket, amikor csak akarunk. Sajnos a NN pakli túlságosan is függ attól, hogy mi van lenn, így ha szerencsétlenül húzott, akkor abból nem nagyon tud előnyt kovácsolni, szemben a Gold Paladinnal, aminél ha elsőre nem is, de sokadjára összejöhet az ideális lehívás.

VS Aqua Force (G Trial) - 60-40%

Lambros és a stride tudnak meglepetéseket okozni, viszont a sokszori támadás levédése nem okozhat problémát, lévén lapunk lesz bőven, hála a superior call erejének. Pár dologra érdemes azért ügyelni (pl. érdemes minél jobban elhúzni a játékot, többször ütni a szélső lapokat, és hasonlók), mert itt a lassan járj elve hatványozottan működik.

VS Shadow Paladin (Legend Deck) - 50-50%

Talán ennek a budget paklinak van a legtöbb esélye a Shadow Paladinnak szemben, hála annak, hogy állandóan tele tudja tölteni a mezőt, így sem a retire, sem Diablo nem okoz neki különösebben problémát, és a lap levédése is sokkal könnyebb a Perfect Guard-nak hála. Sajnos ugyanaz itt is fennáll, mint a Royal Paladinnal szemben, viszont a Legend kevésbé függ a Superior Call-tól, és (szerencsénkre) sokkal inkább a visszavonultatás az ereje, amivel viszont elbírunk.

VS Link Joker (G Trial) -  50-50%

Bár nincsen unlockoló lapunk, ennek ellenére is tudjuk hozni a meccset, amennyiben jól játszunk. Az egyetlen, ami keresztbe tud nekünk tenni, ha lockolják a Limit Break Enablerünket, de ha azt jól bevédjük (vagy esetleg beengedünk annyi sebet, hogy magától összejöjjön), úgy gyakorlatilag semmi más problémával nem állunk szemben. Amennyiben azonban valaki mégis tart a Link Jokertől (esetleg bizonyos benne, hogy Link Jokerrel jönnek ellene), úgy 1-2 unlocker elfér a pakliban, pláne, hogy Gold Paladin tele van velük. Én speciel használatukat nem javaslom, mert anélkül is kiválóan működik a pakli, még LJ ellen is.

VS Blademaster (Budget Kagero) - 80-20%

Mivel már elkészült annyi budget koncepció, hogy össze lehessen őket hasonlítani, így két általam összerakott paklival is összevetem a Gold Paladinokat. A Kagero legnagyobb balszerencséjére a retire-el könnyedén elbánik deckünk, arról nem is beszélve, hogy a Quintet Wall-al szemben óriási előnyt jelent a Perfect Guard.

VS Reverse Daiyusha (Budget Dimension Police) - 50-50%

Bár a lapelőny nálunk van, és az esetek többségében sokkal jobb felállást tudunk produkálni, mint ellenfelünk (a pakli sokkal konzisztensebb és stabilabb, mint Reverse Daiyusha), a crossride okozhat nekünk problémát, igy érdemes lehet azelőtt lerush-olni az ellenfelet, hogy eljutna egyáltalán Grade 3-ig. Bár nagyon sok mindentől függ a meccs alakulása ezzel a paklival szemben, én mégis egy egyenlő arányt adnék ennek a felállásnak, hiszen mindkét pakli tud meglepetéseket okozni.

ALTERNATÍV VARIÁNSOK

A variánsok főleg abban különböznek ennél a paklinál, hogy melyik lapot használjuk bossnak. Bár én Garmore és Alfred mellett tettem le a voksom, vannak még más lapok is, amikkel érdemes kísérletezni. Kapásból ott a breakride, Solitary Liberator, Gancelot, aki nagyon hasznos tud lenni, és szépen el lehet vele ütögetni, akár több körön át, ha folyamatosan breakride-okat pakolgatunk lefele. Ezzel a lappal remekül kombózik Liberator of Bonds, Gancelot Zenith, aki azon túl, hogy illik a mennyiségi előny generálása tematikához, még crossride is a sima Gancelottal. Solitary Liberatorral további kombó Liberator, Holy Shine Dragon, aki egy "breakride loop"-ot tud kreálni, igy két lapból állandó bónuszt kreálva. Budget megoldásból érdekes lehet még a Legion-ök használata. Locus Liberator, Asclepius egy olyan lap, ami nagyon hasznos tud lenni, és bár "csak" annyit tud, hogy sokat üt, a visszakeverésével meggátolhatjuk azt, hogy amiatt kapjunk ki, hogy elfogyott a paklink.

HOGYAN TOVÁBB?


Két irányba lehet elvinni a paklit. Az egyik, ami sokkal versenyképesebb, de drágább is, az a Bluish Flame. Itt ugyan jó sok lapot le kell majd cserélni annak érdekében, hogy száz százalékosan olyan legyen a koncepció, amilyennek lennie kell, viszont megéri, mert sokkal stabilabbá válik a koncepció azáltal, hogy állandóan a felső három lapból nézegetjük a lapokat, és nem lutriszerűen lehívjuk azt, ami épp felül van.

A másik irány pedig az, hogy ezt a jelenlegi vonalat követve egészítjük ki a paklinkat olyan lapokkal, amelyek illenek hozzá. Blaster Blade Liberator ide tartozik, ami pedig kiválóan kombózik Liberator, Monarch Sanctuary Alfreddel, ami szintén elég masszív darab és nagyon sokat tud ütni.

Bármelyik irányt is választjuk, vannak lapok, amik megkerülhetetlenek, de budget okokból nem kerültek bele. Ilyen May Rain Liberator, Bruno, aki alappillére minden Gold Paladin paklinak, és Garmore-ral is kiválóan működik, hála annak, hogy ő gyakorlatilag egy G1-es Geraint. Fast Chase Liberator, Josephus is hasonlóan jó lap, érdemes legalább kipróbálni. G2-esek közül Liberator of Royalty, Phallon az, aki önmagában 12k-val tud ütni, és az ő budget variánsa Holy Wizard. Phallon egyértelműen stabilabb, és még Legion-kompatibilis is.

A stride ennél a paklinál még a jövő zenéje, hiszen jelenleg egy (indokolatlanul drága) promó lap áll csak rendelkezésünkre, azonban hamarosan jön jó pár lap a paklihoz, amikkel még hatékonyabbá lehet majd tenni a koncepciót, minimális befektetéssel. Ezekről valószínűleg újra értekezünk majd, amint napvilágot látnak a említett kártyák.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése