KEZDJÜK EL A CARDFIGHT VANGUARDOT!
A játék szabályai egyszerűek, így egy kezdőként is könnyen megtanulhatod azokat. Ha láttad az animet, akkor még könnyebb dolgod lesz!
A KÁRTYÁID LESZNEK A MEGTESTESÜLÉSEID A HARCBAN. EZ A "CARDFIGHT VANGUARD" ALAPJA!
A játékhoz össze kell állítanod egy paklit (a hadseregedet) amellyel harcolni fogsz az ellenféllel. A hadsereget vezető harcos a Vanguard, a megtestesülésed. A Vanguard Körre helyezett lap lesz a Vanguardod. Helyezz magasabb rangú lapokat a Vanguardra, hogy minél erősebb legyen. A hadsereged segítségével nyerd meg a csatát!
HA SIKERÜL AZ ELLENFÉLNEK 6 SEBZÉST OKOZNOD, VAGY HA AZ ELLENFÉL PAKLIJA KIFOGY A LAPOKBÓL, MEGNYERTED A JÁTÉKOT!
Ha a támadó lapod ereje nagyobb vagy egyenlő, mint az ellenfél Vanguardja, sebzést okozhatsz. Az a játékos nyer, akinek előbb sikerül 6 sebzést okoznia. Akkor is nyersz, ha az ellenfél paklija elfogy.
A HARCHOZ MINDKETTŐTÖKNEK SZÜKSÉGE VAN EGY 50 LAPOS PAKLIRA!
A játék során a két játékos köröket vált, támad, illetve védekezik. A kezdés előtt tegyétek az asztalra a játékmezőt. Ezután helyezzétek el a paklitokat és kezdődhet a játék! Egy paklinak 50 laposnak kell lennie. Se több, se kevesebb.
PAKLIÉPITÉS
- Minden játékos egy, saját maga által épitett paklival vesz részt a játékban. A paklinak pontosan 50 laposnak kell lennie, nem lehet se több, se kevesebb. Ebben a számban benne van a kezdő egységed is, az úgynevezett "kezdő vanguard".
- Egy ugyanolyan nevű lapból legfeljebb négyet használhatsz a pakliban. Ha egy lapnak más a képe, esetleg a képessége, de a neve szó szerint ugyanaz, akkor az ugyanannak a lapnak minősül. Két külön lapnak minősül, amennyiben csak részleges egyezés van a nevek között, de van benne eltérés.
- A paklinak pontosan 16 darab Trigger-t kell tartalmaznia (ezekről később lesz szó részletesen)
- A pakliban maximum 4 darab Heal Trigger lehet, függetlenül a lap nevétől.
- A pakliban maximum 4 darab Sentinel tipusú lap lehet. Ide tartoznak a Perfect Guard-ok (PG-k), Quintet Wall-ok, és az Unflipper Guard-ok (PGG-k) is.
JÁTÉKTÉR
- A Pakli (vagy Deck) a játéktér egyik oldalán helyezkedjen el, általában a jobb oldalon középtájt, a sarok felé közelebb helyezve. Minden kör elején, és ahányszor egy lap képessége által lapot kell húznod, azt mindig a paklid tetejéről tedd. Abban a pillanatban, ahogy felhúztad a paklid utolsó lapját, azonal elvesztetted a játékot.
- A Kidobott Lapok Zónája (Drop Zone) egy külön terület, ahova minden elhasznált lap kerül, legyen szó elpusztitott egységről, vagy olyan lapról, amit begyógyulsz (Heal-elsz). Ezek mind ide kerülnek.
- A Sérülési Zóna (Damage Zone) a felület, ahol csak és kizárólag az összegyűlt sebeket tároljuk. Ezt külön kell kezelni a kidobott lapoktól (droptól). Minden lap, ami ide került, egy-egy sérülést jelent a Vanguard-odnak. Ha hat vagy több sebed gyűlt össze, akkor elvesztetted a játékot.
- A fő játéktér, mely középen helyezkedik el, három sort és két oszlopot foglal magába. A középső oszlop első sorában helyezkedik el a Vanguard Kör (Vanguard Circle, röviden VC). Az itt elhelyezkedő lap a Vanguard, mely a játékos megtestesülésének is tekinthető, már csak azért is, mert ez az egyetlen egység, mely semmilyen módon nem pusztulhat el - az ő "halála" akkor következik be, mikor a játékos eléri a 6. sebet, és veszit. Minden lap, ami a Vanguard-od alatt található, a Vanguard Lelke (Soul), mely különböző képességek akvitálásához használható. A Vanguard nem része a léleknek, és amennyiben csak egy lap a Vanguard Körben, akkor az a Vanguardod, lélek nélkül.
- A másik öt kör a Hátvéd Kör (Rear-Guard Circle, röviden RC). Ide is lehet egységeket rakni, azonban ezek, a Vanguarddal ellentétben, el tudnak pusztulni.
- A Védelmi Kör (Guardian Circle, röviden GC) az a rész, ahova a lapokat dobod be védekezni. Ha a Vanguard-od, ha a Hátvéded támadják, akkor is itt tudod a védekezést megejteni. Akkor sikeres a védekezés, amennyiben a megtámadott egységed támadóereje és a védekező egységeid védelmipontjai többek, mint a támadó támadóereje. A támadás után minden védekező lap kidobódik (a drop zone-ba kerül).
- A Váltó Zóna (Trigger Zone) az, ahova a váltók (triggerek) ideiglenesen kerülnek.
- Végezetül pedig a G Zóna (G Zone), mely az újfajta egységeket, a G Egységeket (G Unit) foglalja magában. A G Egységeket arccal lefelé forditva kell tartani úgy, hogy a hátlap (a Vanguard felirattal) látszódjon. Ezek olyan speciális egységek, melyek nem tartoznak a fő paklidhoz hozzá, és akkor hivhatsz le egy ilyen egységet, ha az ellenfelednek Grade 3, vagy magasabb szintű egysége van lenn. Lehivásukhoz a kezedből 3, vagy magasabb Grade értékben kell lapokat kidobni a kezedből (például 1db Grade 3-as egységet, vagy 1db Grade 2-es és 1db Grade 1-es egységet, de a 2db Grade 2-es kombináció is jó), és a Vanguard-od ra kell rárakni. A Vanguard ilyenkor Szivvé (Heart-á) válik, majd a G Egység és a Vanguard támadóereje összeadódik. A lehivott G Egység a kör végén visszakerül arccal felfelé a G Zónába.
EGY KÁRTYA FELÉPITÉSE
Az egység (unit) az egyetlen kártyatípus a „Cardfight!! Vanguard”-ban, így csak az alábbi információkra lesz szükséged a kártyák megértéséhez.
Figyelj a három számra!
- Grade (Rang)Ez a szám jelképezi a kártya szintjét, erejét. A Vanguard rangja határozza meg, hogy milyen egységeket tehetsz a játékmezőre.
- Power (Erő)Ez a szám jelzi az egység harci erejét. Ha a támadó egység ereje nagyobb vagy egyenlő, mint az ellenfél egysége, a támadás sikeres („the attack hits”). Minél nagyobb az erőd a csatában, annál nagyobb előnyre tehetsz szert.
- Shield (Védelem)Ez a szám mutatja az egység védelmi erejét, ha védekezésre használod azt. A nagyobb szám jobb védelmi képességre utal. Vannak olyen egységek, amelyek 0 védelmi erővel rendelkeznek.
Készség Ikon
Minden egységnek van egy rangjához megfelelő készség. Ez az ikon a készség típusát jelzi.
Képesség leírása
Itt található a lap egyedi képessége, illetve annak költségei és feltételei.
Kártya típusa
A lapok lehetnek „Normal” egységek, illetve „Trigger” egységek.
Trigger Ikon (Váltó)
Ez az ikon mutatja, hogy milyen műveletet végezz el Drive Check és Damage Check során.
Kártya neve
Azonos névvel rendelkező lapból legfeljebb 4 lehet a pakliban.
Klán
Mutatja az egység hovatartozását. Egyes képességek figyelembe veszik az egységeid klánját, valamint a Triggerek is aktiválódáskor.
Faj
A kártya faja. Egyes képességek figyelembe veszik az egységeid faját.
Critical (Kritikus Pont)
Ennyi sérülést okoz az egység az ellenfelednek, ha sikeresen megtámadta az ő Vanguardját. Minden lapnak 1 Criticalja van, Triggerek és képességek módosíthatják ezt a számot.
Az Ikonok Fajtái
Az alábbi ikonokat találhatod meg a kártyákon. Jegyezd meg a jelentésüket!
KÉSZSÉG IKONOK
Három fajta készség van. Minden egység rendelkezik eggyel a rangjának megfelelően.
- Boost (Támogatás)Ezzel az ikonnal rendelkező egységek képesek támogatni az első sor egységeit a hátsó sorból.
- Intercept (Feltartóztatás)Az első sorban lévő hátvédek, ha rendelkeznek ilyen ikonnal, tudnak védelmezni az ellenfél támadásától.
- Twin Drive!! (Kettős Vezér)Ezt az ikont viselő Vanguardok kétszer végezhetnek Drive Checket a támadás során.
TRIGGER IKONOK
Ha ezeket az ikonokat látod egy Drive/Damage Check során, egy egységnek adj +5000 erőt és végezd el az alábbi műveletek egyikét:
- Critical Trigger – CRITICAL (Kritikus Váltó)Adj egy egységnek +1 Criticalt. Az erőt és a Criticalt külön-külön adhatod egységeidnek.
- Draw Trigger – DRAW (Húzó Váltó)Húzz 1 lapot a paklid tetejéről.
- Stand Trigger – STAND (Fordító Váltó)Állíts egy fekvő (Rest) hátvédet álló (Stand) állásba. Az erőt és a felfordítást külön-külön adhatod egységeidnek.
- Heal Trigger – HEAL (Gyógyító Váltó)Ha a sebzéseid száma nagyobb vagy egyenlő az ellenfelének a sebzéseivel, gyógyulhatsz 1 sebzést. Válassz egy lapot, és tedd a Drop Zoneba.
KÉPESSÉG IKONOK
- Aktiválható Képesség – ACT: Ezt a képességet a Main Phase (Fő Fázis) alatt használhatod, ha kifizeted a költség(ek)et.
- Automatikus Képesség – AUTO: Ez a képesség akkor aktiválódik, amikor a feltételek megfelelnek. Egyes képességek költségeket igényelnek, amit ki kell fizetni.
- Állandó Képesség – CONT: Ez a képesség érvényben van addig, amíg a lap a mezőn van és a feltételek érvényesek, ha a képesség leírása nem mondja másképp.
Sok egység rendelkezik képességekkel, amelyeket használhatsz, ha kifizeted azoknak a költségeit.
AUTO [V]: At the beginning of your main phase, SC1, and this unit gets +2000 until end of turn.
ACT [V/R]: [SB8 & CB5] Choose up to three of your opponent’s rear-guards, and retire them.
A képességek használatához ki kell fizetned a költségeket. A képességek leírása az alábbi formátumot követi:
⟦ Aktiválás helye⟧: [Költség(ek)] Feltételek, képesség.
Counter Blast – CB (Ellenroham)
Fordítsd le a Damage Zoneban az arccal felfelé néző lapokat a képességben leírt számnak megfelelően.
Soul Blast – SB (Léleknyomás)
Tegyél lapokat a Vanguard alól a Drop Zoneba, a lapon jelzett számnak megfelelően.
Soul Charge – SC (Lélektöltés)
Tegyél a paklid tetejéről lapokat a Lélekbe, a képességben leírt számnak megfelelően. A Vanguard alatti lapokat használhatod Léleknyomáshoz.
A Játék Menete (Körök)
Stand Up! (Vanguard Felfordítás!) → Stand & Draw! (Felfordítás & Húzás!) → Ride! (Léptetés!) → Call! (Hívás!) → Támadás! → Védekezés! → Drive Check! (Vezér Ellenőrzés!) → Damage Check! (Sebzés Ellenörzés!) → Kör Vége!
A játék menetét felülláthatod. Ezek a kifejezések ismerősek lehetnek az animeből. Ha mégsem ismered őket, ne aggódj, itt a magyarázat mindenre!
STAND UP!
Készítsd elő a paklidat, húzz lapokat és fordítsd fel a Vanguardodat!
- Válassz egy Grade 0 egységet a paklidból, helyezd el a Vanguard Körben lefordítva.
- Keverd meg a paklidat, tedd a játékmezőre arccal lefelé.
- Döntsétek el, ki megy elsőnek.
- Húzz 5 lapot a paklidból. Ügyelj arra, hogy az ellenfeled ne lássa, mit húzol!
- Ha nem tetszik a leosztásod, egyetlen egyszer visszatehetsz 0-5 lapot a paklidba. Utána keverd meg a paklidat és húzz újra, amíg nincs 5 lap megint a kezedben.
Ha készen álltok, mondjátok „Stand Up!”/”Felfordítás!” és fordítsátok fel az előbb letett lapot. Ez a lap lesz a megtestesülésetek (a Vanguard). Kezdődjön a harc az első körrel!
Stand & Draw! (Felfordítás & Húzás!)
RIDE!
Állítsd fel az egységeidet és húzz! Növeld a Vanguardod Grade-ét!
- Ha van fekvő helyzetű egységed, tedd azokat álló helyzetbe.
- Húzz egy lapot a paklidból. Az ellenfeled ne lássa, mit húztál!
- Tehetsz egy egységet a Vanguardodra, aminek Grade-e nagyobb vagy egyenlő a jelenlegi Vanguardodéval.
A „Stand & Draw!” a kör első fázisa. Tedd a fekvő helyzetű egységeidet álló helyzetbe, majd húzz egy lapot a paklidból. Ezután jöhet a „Ride” („Léptetés”), vagyis a Vanguardod Grade-ének növelése. Tehetsz egy olyan egységet a Vanguard tetejére, akinek a Grade-e eggyel nagyobb vagy egyenlő a Vanguardodéval. Csak egyszer teheted meg ezt körönként. Érd el a Grade 3-at minél előbb, hiszen ez a nyerés egyik kulcsa!
Azonos vagy nagyobb Grade egység kerülhet a Vanguard tetejére, kisebb Grade nem!
CALL!
Hívd a hátvédeidet harcba! Ügyelj a felállásukra!
- Csak a Vanguardnál kisebb egy egyenlő Grade egységet hívhatsz elő.
- A mezőn lévő egységek helyére hívhatsz egy másikat.
- A hátvédek helyet cserélhetnek egymással, vagy mozgathatsz egy egységet az oszlopon belül.
Hívj („Call”) egységeket a Hátvéd Körökbe a Main Phase (Fő Fázis) alatt, hogy harcolhassanak a Vanguardod vezetése mellett. Annyi egységet hívhatsz le, amennyit akarsz, feltéve, hogy a rangjuk kisebb vagy egyenlő a Vanguard rangjával. A hátvédek egy adott oszlopon belül helyet cserélhetnek egymással vagy mozgathatók függőlegesen. Egy mezőn lévő egységet leválthatsz egy kezedben lévő másikkal. (Ilyenkor az eredeti egység a Drop Zone-ba kerül.) Egyes egységek képességei akkor aktiválódnak, amikor a mezőre teszed őket. Ebben a fázisban használhatod az egységek ACT képességét is.
Rendezd úgy az első és hátsó sorban az egységeidet, hogy az együttes erőik optimálisak legyenek.
TÁMADÁS
Támadd meg az ellenfél egységeit az első sorod egységeivel!
- Csak az első sorban lévő egységeket támadhatod.
- Csak az első sorban lévő egységekkel támadhatod az ellenfelet.
- Fordítsd vízszintesen az egységedet („Rest”) a támadáshoz.
- Növeld az egységed erősségét a „Boost” készséggel a hátsó sorból.
Fordíts vízszintesbe egy első sorban lévő egységet a támadáshoz. Ha van egy „Boost” („Támogatás”) készséggel rendelkező egységed közvetlenül mögötte, fordítsd el azt is, hogy növeld a támadó egység erősségéet annak erejével. A kezdő játékos nem támadhat az első körben.
Növeld az egységeid erejét a „Boost” készséggel!
Ha egy „Boost” készséggel rendelkező egységet fordítasz vízszintesen, hozzáadhatod erejét az előtte lévő támadó egységhez. A Grade 0 és 1-es egységek rendelkeznek ezzel a készséggel.
VÉDEKEZÉS
Védekezz az egységeid segítségével az ellenfél támadásaitól!
- Hívj Védelemmel rendelkező egységeket a kezedből a Védelmi Körbe!
- Ha van az első sorodban „Intercept” készséggel rendelkező egység, akkor becsúsztathatod azt a Védelmi Körbe védekezéshez.
A védekező játékosnak két lehetősége van védekezésre. Hívhat Védelemmel (Shield) rendelkező egységeket a kézből a Védelmi Körbe, és/vagy használhat „Intercept” („Feltartóztatás”) készségű egységeket az első sorából. Ezeknek az egységeknek kisebb vagy egyenlő Grade-nek kell lennie a Vanguardhoz képest.
Akadályozd meg az ellenfél támadását „Intercept” készséggel!
Tegyél a Védelmi Körbe egy „Intercept” készséggel rendelkező egységet az első sorból a védekezéshez. Grade 2 egységek rendelkeznek ezzel a képességgel.
Drive Check! (Vezér Ellenőrzés!)
Támadj a Vanguardoddal és végezz „Drive Check”-et! („Vezér Ellenőrzés”) Szerezz előnyt a Triggerek segítségével!
Amikor a Vanguard támad → Végezz Drive Check-et
- Támadj a Vanguardoddal.
- Tedd a pakli legfelső lapját a Trigger Zone-ba arccal felfelé.
- Ha Trigger egységet fedtél fel, végezd el a Trigger ikonnak megfelelő műveletet.
- A művelet mellett adj +5000 erőt valamelyik egységednek.
- Vedd a felfedett lapot a kezedbe!
- Ha a Vanguardod rendelkezik „Twin Drive!!” készséggel, felfedhetsz még egy lapot! (Összesen 2 lap)
Amikor a Vanguard támad, végezz „Drive Check”-et. Tedd a paklid legfelső lapját a Trigger Zone-ba. Ha van Trigger ikon a jobb felső sarokban és az egység klánjával van megegyező egység a meződön, akkor kihasználhatod a Trigger képességét. A felfedett lapot vedd a kezedbe. Amennyiben a Vanguard „Twin Drive!!” készséggel összesen kétszer teheted ezt meg!
Végezz kétszer „Drive Check”-et a „Twin Drive!!” készséggel!
Ha van „Twin Drive!!” készséggel rendelkező Vanguardod, akkor támadáskor két Drive Check-et végezhetsz egy helyett! Ez a leghatalmasabb képesség, amivel csak a Grade 3 egységek rendelkeznek, kétszeresére növeli az esélyedet egy Trigger felhúzására, akár kettőt is egy támadás alatt!
Ha a hátvéddel támadsz, nincs „Drive Check”. Lépj egyből a „Damage Check”-hez.
Damage Check! (Sebzés Ellenőrzés!)
Ha a Vanguardod sebződik, végezz „Damage Check”-et! („Sebzés Ellenőrzés”)
Amikor a Vanguard sebződik → Végezz Damage Check-et
- Az ellenfél támadása sikeres és a Vanguard sebződik. („the attack hits”)
- Tedd a pakli tetején lévő lapot a Trigger Zone-ba arccal felfelé.
- Ha Trigger egységet fedtél fel, végezd el a Trigger ikonnak megfelelő műveletet.
- A művelet mellett adj +5000 erőt valamelyik egységednek.
- Tedd a felfedett lapot arccal felfelé a Damage Zone-ba.
- Végezz Damage Check-et annyiszor, ahány Criticalja van a támadó egységnek. (Min. 1, ez a szám módosulhat.)
Vedd figyelembe az összes képességet, a hátvéd Boost-olását, a Drive Check-ből felfedett Triggerek erőbónuszát, a védekező egységek védelmi erejét, majd összesítsd az összerőket mindkét oldalon. Ha a támadó egységnek az ereje nagyobb vagy egyenlő a védekező oldaléval, a támadás sikeres („the attack hits (the Vanguard)”). Ha a Vanguardon sikeres a támadás, akkor a védekező játékos végez „Damage Check”-et. Figyelj a Trigger-re, majd tedd a felfedett lapot a Damage Zone-ba. Ha a támadás egy hátvéd felé irányult, az az egység visszavonul („retire”), tedd azt a Drop Zone-ba.
Döntsd el a csata kimenetelét!
Nézd meg mindkét oldal erejét, miután minden számolást elvégeztél.
Támadó: 18000
Védekező: 15000
A támadó ereje magasabb, a támadás sikeres.
Támadó: 18000
Védekező: 20000
A támadó ereje kisebb, a támadás sikertelen.
Támadó: 20000
Védekező: 20000
A támadó ereje megegyezik a védekezővel, a támadás sikeres.
Támadj a hátralévő egységeiddel! Ha nem tudsz, akkor ez a kör vége!
Kör Vége!!
Ha nincs több támadásra képes egységed, jelentsd be a köröd végét.
Amikor egy csata („Battle”) befejeződik, a védekező játékos összes védelmi egysége visszavonul és lerakja azokat a Drop Zone-ba. Támadj annyiszor, amennyiszer tudsz. Ha nincs több támadási lehetőséged, vagy nem kívánsz többet támadni, jelentsd be a köröd végét.
Az ellenfeled utána elkezdi a körét a „Stand & Draw” fázistól. A játéknak akkor van vége, amikor valaki megkapja a 6. sebzését vagy elfogynak a paklijából a lapok.
Tippek a Nyeréshez
Kezdéskor legyen legalább egy Grade 1, 2 és 3 egység a kezedben. Ha nem ideális a leosztásod, keverd le a nemkívánatos lapokat („mulligan”) és húzz újra. Így minden körben lesz lehetőséged növelni a Vanguardod rangját, hogy hamarabb elérd a Grade 3-at.
Az ellenfél védelmén való hatékony áttöréshez állítsd fel a meződet úgy, hogy az egyes oszlopokban lévő egységek együttes ereje 16000 vagy több legyen. A Grade 3 Vanguardok általában 11000 alaperővel rendelkeznek, így egy 16000 erejű támadásra az ellenfélnek egy értékes 10000 védelmű, vagy két 5000 védelmű egységet kell elhasználnia. Merítsd ki az ellenfél védelmét!
A 6 sebzés minél előbbi okozásához tegyél nyomást az ellenfélre és összpontosíts a Vanguardra. (Persze vannak esetek, amikor jól jön az ellenfél hátvédjeinek az aprítása is!)
KÉPZELD EL A GYŐZELMET!!
A kezdő szabálykönyv leforditásáért hatalmas köszönet jár Baumgartner Zoénak, a Cardfight!! Vanguard Holdfényteam Csoport versenyszervezőjének. Ezúton is köszönjük neki, hogy engedélyt adott forditásának publikálására.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése